Halit BAŞBUĞ
BASBUG GROUP İcra Kurulu Başkanı

BAŞLIK: Başbuğ’un 2017-2020 Vizyonu

2017 yılına genel bir bakış atarak gelecek vizyonumuzu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

Dünya ekonomisindeki belirsizlikler, Avrupa ve ABD’deki siyasi gelişmeler, ülkemizin yaşadığı olumsuzluklar ve döviz kurlarındaki beklenmeyen hareketlilikler 2017 yılının zor geçmesine neden oldu. Yılın ilk çeyreğinde gelişmiş ülkelerdeki satışlar otomotiv sektöründe iyileştirme sağlamasına karşın özellikle gelişmekte olan piyasalardaki artan ekonomik belirsizlikler 2017 yılının geçmiş yıllara oranla daha düşük bir büyüme kaydetmesi sonucunu ortaya çıkardı. 2018 ve daha sonrasında insanı merkeze koyarak daha fazla katma değerli projeler yapmanın ve planlamanın önemli olduğu düşüncesindeyiz.

Dünyadaki ve ülkemizdeki değişimlere bağlı olarak, sektörümüz 2017 yılında satın alma ve satışlarda temkinli hareket ederek bir nevi ‘bekle – gör’ yaklaşımı sergiledi diyebiliriz. Bu süreçte sektörün önemli sorunlarından biri olarak tutulan yüksek stok miktarları ve stok devir hızlarının düşüklüğü nedeniyle firmalar finansal konulara ağırlık vererek nakit akışlarına ve maliyetlerine odaklanmayı tercih etti. Bu süreçte firmalar büyüme odaklı hedeflerin yanında, tahsilat kayıplarını minimum seviyede tutmak için DBS, kredi kartı kullanımı gibi tahsilat kanallarına yönelik aksiyonlar aldı.

Tüm bu gelişmelere rağmen otomotiv sektöründe geçen 43 yıllık deneyim ve yolculuk, Başbuğ Grubun geleceğe umutla bakmasını hedef ve stratejilerini buna yönelik şekillendirmesini sağladı. Bu düşünceden hareketle büyüyen yapının daha etkin yönetimi ve sektördeki varlığını daha iyi hissettirebilmek için Başbuğ 2017-2020 stratejik planlarına bağlı olarak grup şirketlerini “BASBUG GROUP” çatısı altında birleştirme kararı aldı. Bu stratejik karara bağlı olarak her bir grup şirketinin hedef ve stratejilerini detaylandırdı ve geleceğe planlı bir şekilde yürüme düşüncesini hayata geçirdi.

Uzun yıllardır sunduğu ürün ve hizmetlerle sektörün lokomotif firmaları arasında yer alan BASBUG GROUP’un ortaya koyduğu gelecek vizyonuyla, sektörde faaliyet gösteren diğer firmalara ilham kaynağı olacağını ümit ediyorum.

Her zamanki gibi sizlere sektördeki yeni atılımlar ve gelişmelerle ilgili bilgi ve ipuçlarını buradan aktarmaya devam edeceğiz.

Tüm olumsuzluklara rağmen ülkemizin güçlenerek yoluna devam ettiği inancıyla bizlerin de üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini düşünüyor, satışların bol, stokların optimum, finansal risklerin minimum, karlılığın maksimum seviyede olduğu bir yıl diliyorum.

Sağlıcakla.

Halit BAĞBUĞ

BASBUG GROUP İcra Kurulu Başkanı